25 Mart 2017 Cumartesi

Bellaire City Library ya da Bellaire Şehir(Halk) Kütüphanesi


Mesleki bir hastalık olsa gerek normalde herhangi ülke ya da şehre gideyim bir halk kütüphanesi ziyaret etme sevdam olurdu ya da tesadüfen karşıma çıkan bir kütüphaneyi gezmeden geçmezdim ancak Houston'a yerleştikten sonra düzenli ve bilinçli olarak yeni kütüphaneler gezmeye başladım. Sonra neden bu gezdiğim gördüğüm fotoğrafladığım kütüphaneler hakkında dikkatimi çeken ayrıntıları Türkiye'de blogumu takip eden insanlar, arkadaşlar ya da meslektaşlar ile paylaşmayayım dedim. İlk defa bu fikre burada gittiğim kütüphanenin fotoğraflarını merak eden halk kütüphanecisi arkadaşlarım kapılmama sebep oldular. İyi de yaptılar boş günlerimde yeni bir kütüphane keşfedip dikkatimi çeken ayrıntıları blogumda paylaşmak sevdasına kapıldığımdan beri ailecek kütüphane gezme maceralarımız daha bir eğlenceli hale geldi.

Gezdiğim gördüğüm tüm kütüphanelerin bir web sayfası olduğundan ve ihtiyaç duyulan her konuda az çok bilgi sağlanabileceğinden haberdar insanlar olarak ben sadece kendi tecrübelerimi, dikkatimi çeken ayrıntıları ve beğendiğim noktaları vurgulamayı düşünüyorum. Yani bir kütüphaneyi sadece kütüphaneci gözüyle değil bir kullanıcı gözüyle de aktarmayı istiyorum. Umarım birileri bu yazıları okur ve sever :)

Bu hafta ziyaret ettiğim kütüphanelerden biri Bellaire City Library. Sanırım bizdeki karşılığı bakanlığa bağlı halk kütüphanesi değil, belediyeye bağlı halk kütüphanesi gibi bir şey. Kimlik ve adres bilgilerinizle hemen kolayca üye olabiliyorsunuz. Ancak halk kütüphaneleri üyelik ücreti almazken bu kütüphane yıllık 20 dolar üyelik ücreti alıyor. Ömür boyu üyelik ise toplam 100 dolar. Kitapların, internetin, dvdlerin fiyatları düşünüldüğünde gerçekten küçük meblağlar bunlar ancak dediğim gibi bunu ödeme gücü olmayanlar için bir diğer alternatif mevcut.

Kütüphanede özellikle çocuk bölümünün dekorları çok hoşuma gitti bu bölümün çok kullanılıyor olduğu hayli dağınık olmasından anlaşılıyor malum çok kullanılan çocuk bölümü kolay dağılır. Kütüphanenin yetişkin bölümü hayli kalabalıktı insanları rahatsız etmemek için genel fotoğraf çekmedim. Derme gerçekten zengindi hatta rafların çoğu sıkışmıştı. Anladığım kadarıyla hayli bağış alıyorlar çünkü yaklaşık 20 koli bağış kitap kütüphaneci ofislerinin kapısına yığılmıştı. Dvd koleksiyonu zengindi. Bilgisayar bölümü yoğun kullanılıyordu ancak benim dikkatimi çeken şey vergi bildirim formlarının sergilendiği masaydı bu masada bu formlardan bolca bulunduğu gibi kütüphane size bu formları doldurmak konusunda destek oluyor bu benim gördüğüm değişik kullanıcı eğitimlerinden biriydi. Aynı şekilde bilgisayar kullanımı ve katalog tarama konusunda destek alabiliyorsunuz kütüphanede.

Kütüphane de sınıflama sistemi olarak Dewey kullanılıyordu tabi burada Fiction bölümü için ayrı bir uygulama var Türkiye'de de bazı okul kütüphanelerinin kullandığı bir sistem Easy Books (E ve yazarın soyadının ilk üç harfi şeklinde yazılıyor.) Fiction kitaplarda sadece yazarın soyadının üç ya da dört harfi yazılıyor sırt etiketinde fiction demeye bile gerek görmeden ayrıca bir fiction köşesine alfabetik diziliyor kitaplar. Dediğim gibi benim son çalıştığım kurumda da biz benzer bir sistem kullanıyorduk. Dewey sadece Non-fiction kitaplar için kullanılıyordu. Kullanıcı için basit ve kullanımı çok kolay bir sistem umarım Türkiye'de de daha çok yaygınlaşır.

Dikkatimi çeken güzel bir özellik ise kütüphanenin içinde su içme sebilleri ve tuvaletlerin olmasıydı. Bu gerçekten çok güzel ve önemli bir özellik içinde temiz güzel tuvaleti olan bir kütüphane orada uzun saatler geçirmenizi garantiler bana göre :)

Genel olarak bende kalabalık olmasına rağmen sessiz, sakin ve amacına uygun kullanılan bir kütüphane izlenimi uyandırdı. Kütüphanede sıkışık raflar ve hafif bir küf kokusu olumsuz sayabileceğim gözlemlerimdir. Bunun dışında önünde otoparkı olan, kütüphane kapalı olduğunda bile kitabını kütüphaneye iade etme imkanı sağlayan book return kutusu olan, geniş koleksiyonu ve tam sayılarını bilemesem bile hayli çalışanı olan, halka ihtiyaç duydukları konularda hizmet vermeye çalışan güzel bir halk kütüphanesiydi.

Ayrıntılar için Bellaire City Library web sayfası https://www.bellairetx.gov/657/Library

Hiç yorum yok: