15 Aralık 2015 Salı

Şiirsel Taş'ın Börtü Böcek Güncesi...

Börtü Böcek Güncesi
Şiirsel Taş
Hayy Kitap


Meraklı bir çocuğun farklı bir günlüğü...

Şehir yaşamının bizi doğal yaşamdan ve özellikle hayvanlardan uzaklaştırdığını düşünürüz. Ancak bu kitabı okumaya başlayıp kahramanımızın, evlerinin içindeki ve bahçesindeki hayvanlarla yaşadığı maceraları gördüğünüzde bunun çok doğru olmadığını sadece bizim şehir yaşamında hayvanlara ve özellikle böceklere yeterince dikkat etmediğimizi göreceksiniz.

Kitabın kahramanı 12 yaşında bir oğlan çocuğu adı Çekirge. Bebekken ilk söylediği kelime bu olduğu ve özellikle bir böcek bilimci olmak istediği için herkes ona bu isimle sesleniyor. Çekirge, böcek incelemelerini kaydedebilmek için bir böcek güncesi tutmaya başlıyor ancak örümceklerin böcek sınıfından olmadıklarını bildiğinden incelemerine örümcekleri de katıyor ve günlüğünün adını börtü böcek olarak hepsini kapsayacak şekilde genişletiyor. Sonuçta evimize en kolay yerleşen canlılar karıncalar ve örümcekler olduğundan Çekirge’nin ilgi alanına giriyorlar.

Kitabı okurken Çekirge’nin tırtıllar, kızböcekleri, karıncalar, örümcekler, salyangozlar,kırkayaklar gibi bir çok hayvan ile ilgili yaşadıklarıyla eğlenirken bu ve daha bir çok canlı hakkında yeni bilgiler edinebilirsiniz. Üstelik kitapta sadece Çekirge değil diğer kahramanlarında farklı özellikleri var. Kızkardeşi Ada perileri ve deniz kızlarını seviyor, arkadaşı Ege uzay kampından çok etkilendi, matematik öğretmeni Bay Pi gerçekten sıradışı bir öğretmen ve elbette tam bir bitki dostu olan halası Hibiskus. Tüm bu kahramanlarla kitap sizin ilginizi çekecek, daha çok merak etmenizi sağlayacak, ve en önemlisi keyif verecek. Belkide bu kitap sayesinde böceklerle ilgili bir araştırma yapmaya başlayabilirsiniz ve kitabın size böceklerin hayatımızın bir parçası olduğunu hatırlatmasına izin verirsiniz.


Hiç yorum yok: