10 Ekim 2011 Pazartesi

"Türk insanı en fazla 300 kelimeyle konuşuyor"

"İzmir Milli Kütüphane' de gerçekleştirilen Perşembe Konferansları'nın konuğu iktisatçı, yazar, Milletvekili Yılmaz Karakoyunlu oldu. Karakoyunlu, 'Türk Eğitim Kültürü' konulu konferansta Türk insanının 118 bin kelimeden oluşan Türçe'de yalnızca 300 kelime kullandığını söyledi."

http://www.haberekspres.com.tr/turk-insani-en-fazla-300-kelimeyle-konusuyor.htm


10 yılda 1 kitap okuyan halkım insanlarının kullandığı o 300 kelime herhalde dizilerde en çok kullanılan kelimelerdir. Geçen eşimle yerli bir diziyi izlerken senaryonun dil açısından ne kadar fakir olduğunu farkettik. Eleştirdiğimiz sürekli aynı cümlenin değişik, devrik şekillerde kullanıldığı bir diyalog idi. Pek sevilen bir dizi olmasına bakılırsa demek pek kimse rahatsız olmamış.

Kütüphanesi, kitap okuyanı, dergi okuyanı az olan, gazetelerin çoğunlukla iri harfleri okunan, kütüphaneye, tiyatroya, konsere gitmeyen(gidemeyen), sosyal etkinlik denince çoğunluğunun alışveriş merkezine gezmeye gidip vitrinlere bakmayı anladığı bir halkın 300 kelime kullanmasının normal olması bir yana ben yakında bu 300 kelimenin bile fazla gelmesinden korkuyorum.

Hiç yorum yok: