14 Mart 2011 Pazartesi

Apartman sığınağında kütüphane olur mu?

Kayseri İl Milli Eğitim müdürlüğü sığınakta kütüphaneler açmaya devam ediyormuş.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1104634&title=siginaklari-kutuphaneye-ceviriyorlar

İdeal bir halk kütüphanesi havadar, güneş gören ya da doğal ışık alabilen ferah bir mekan olmalıdır. Sadece kitap yoktur içinde bilgisayardan tutunda, piyanoya kadar aklınıza gelebilecek halkın bilgi, eğlence ve etkinlik anlamında her türlü ihtiyacını karşılayabilecek materyallerin bulunduğu mekanlardır. Halk kütüphaneleri özellikle müstakil binalar olarak inşa edilmektedir ya da edilmelidir.

Bir kütüphaneci olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki sığınakları kütüphaneye çevirmek kütüphane kavramını insanların hayatına yerleştirmek için seçilebilecek sağlıklı bir yöntem değil. Onu alt katlara hapsetmek halkın gözündeki havasız, izbe ve kenara itilmiş kütüphane algısını değiştirmek şöyle dursun aksine destekler durumdadır. Ayrıca böyle bir projede kaç tane uzman kütüphaneci görev alıyor çok merak ediyorum.

Nasılki her binadan okul olmayacaksa, okul binalarının özel olarak inşa edilmesi gerekiyorsa bir kütüphane binasınında bir takım mimari özellikler taşıması gerektiği gerçeğini artık kabul edelim.

Hiç yorum yok: