3 Ekim 2010 Pazar

Kütüphanelere Tek Seferde Kimlikle Üye Olunabilecek...

"Kütüphanelere tek seferde kimlikle üye olunup hemen ödünç kitap alınabilecek"

http://www.beyazgazete.com/haber/2010/09/30/kutuphanelere-tek-seferde-kimlikle-uye-olunup-hemen-odunc-kitap-alinabilecek.html

Çok geç kalınmış bir uygulama neyseki hayata geçiriliyor. Halk Kütüphaneleri bir devlet kurumu olabilir ancak unutulmamalıdırki kimse zorunlu olduğu için kütüphaneye gitmez. İnsanlar sadece istediği, sevdiği ve keyifli vakit geçirdiği zaman kütüphaneye gider. Kütüphane; postane, hastane ya da vergi dairesi ya da nüfus müdürlüğü gibi herkesin zorla gitttiği bir mekan olmadığı için insanları oraya getirmek için onlara kolaylık ve güzellikler sunabilmeliyiz. Bugün git yarın gel, sen üye olamazsın evrakların eksik gibi yaklaşımlar bir kere heves edip kütüphaneye gelen kişinin hevesini kırıp bir daha kütüphaneye gitmeyi aklından geçirmemesine sebep olacaktır. Yurtdışında da bunun örneği yoktur zaten. Halk kütüphanesi halkındır, ona hizmet etmek için vardır ve kar amaçlı bir kurum değildir. Kullanıcıları için güzellik ve kolaylık yaratmak, iyi hizmet sunmak için oradadır. Herkesin kütüphane kullanma hakkı vardır.

3 yorum:

piktobet dedi ki...

birkaç defa şahit oldum bugün git yarın gel ikametgah getir sözlerine. yeni uygulama çok iyi olmuş gerçekten.

Yeliz ULUCAY dedi ki...

Sormayın neredeyse sabuka kaydı istemediklerine şükredecektik :)) Şaka briş yana gerçekten iyi bir uygulama olacak. Birde sevgili halk kütüphanecileri kitap bekçiliğinden kurtulabilirse o zaman daha güzel olacak. Kitap kesinlikle demirbaş olmamalı. Kütüphanecinin görevi de kitaba sahip çıkmak değil bilgi hizmeti sunmak olmalı. Az kaldı sırada onun olduğuna inanıyorum :))

Ağışık dedi ki...

Şahsi kanaatim şudur ki;
istanbul'daki tüm kütüphanelere girme hakkı verecek yıllık belli bir ücreti bile olsa bir kartın olması şart..

zira her kütüphane için farklı bir kart almaktansa her kütüphaneye tek kartala girip çıkılabilir.