14 Temmuz 2010 Çarşamba

Soru: Kütüphane Tatile Girer mi?!.. Yanıt: Hayır Girmemesi Gerekir...

Kütahya Vahidpaşa İl Halk Kütüphanesi yaz tatili boyunca sayım nedeniyle kapalı olacağından kullanıcıların kütüphane hizmeti alamamalarına verdikleri haklı tepkiyi dile getiren bir haber...

http://www.akisgazetesi.com.tr/read_detail.php?id=6676

Ne yazık ki ülkemizin yıllardır kanayan yarasıdır sayım sebebiyle bir kaç ay kapanan halk kütüphaneleri sorunu. Yeterli personeli olmayan, ayrıca kitabı demirbaş eşya(masa, sandalye gibi) sayan hizmet anlayışı sebebiyle bakanlık bugüne kadar bu konuyu aşmak için herhangi bir girişimde bulunmamıştır. Diğer taraftan bugüne kadar kütüphane kullanamadığı için mağdur durumda kalan kullanıcıların sesi çıkmış mıdır? Genelde hayır ya da tepkilerini sadece o kütüphanenin çalışanlarına yöneltmişlerdir ki aslında en başta bu işin sorumlusu onlar değildir. Çözüme kavuşturmak isteseler de ancak süreyi kısaltabilirler 2,5 ay değilde 1 ay olmadı 3 hafta kapatılmasını sağlayabilirler. Bazı kütüphaneler bir ay süreyle yapıyor sayımını. Ancak temel mesele halkımızın kütüphane hizmeti alma hakkına sahip çıkmıyor oluşudur. Bu sebeple halk kütüphaneleri çok kullanılmıyor görülüyor ve bakanlık gereken yatırımı yapmaktan kaçınıyor. Eğer halk, kütüphanelerine sahip çıkmazsa kütüphanede çalışan üç beş kişinin tüm bir kütüphaneyi ve bu ülkenin kütüphanecilik hizmetlerini kurtarması beklenemez.

Halk kütüphanesinden hizmet almak sizin en doğal hakkınızdır. Halk kütüphanesi kullanma hakkınıza sahip çıkın. Evinize en yakın halk kütüphanesini bulun ve gidip üye olun.

2 yorum:

Mably Kahvesi dedi ki...

Kitapların demirbaş kabul edilmesi sorunu önemli gerçekten. Bir de kitapların kapaklarına şeritler çeker, kitapları her 50 sayfada bir damgalar, mühürler, kapak içlerine büyükçe ve kaba cepler yapıştırırarak insanın göz zevkini bozarlar. 19. yüzyıldayız sanki hala. Eserleri kayda geçirme işlemi okuma hizmeti vermenin önüne geçer. Enerjilerini güncelleme ve geliştirmede kullansalar ya? Yok, önemli olan hizmetin niteliği de değil, hizmet veriliyor görüntüsü aslında. Klasik şabloncu bürokratik zihniyet işte.. Her işleri antika. Akılcılıktan eser yok.

Yeliz ULUCAY dedi ki...

Evet çok ciddi bir sorun öyle ki bir kitabın demirbaş olması kütüphanecinin bilgi hizmeti sunan uzman kişi olmasının önüne geçip ne yazık ki onu bir bekçi durumuna düşürmek demektir.
Ancak biz kütüphaneciler tüm bunların yanlış olduğunun mücadelesini verirken çok yalnızız. Halkın çoğunluğunun bilgi hizmetinden habersiz olması, hayatında hiç kitap okumadan, kütüphaneye gitmeden yaşaması ve elbetteki internet var artık ne gerek kütüphaneye diyebilecek kadar bu işlerden habersiz yöneticilerin olması bugün Türk kütüphaneciliğine çok büyük darbeler vurmaktadır. Bu yüzden tüm halkın kütüphane kullanma hakkına sahip çıkması ve kütüphanelerden daha fazla hizmet talep etmesi bizim için çok önemli. Kütüphane kapalı diye kapsından boyun büküp dönmemek, bunun sebebini yetkililerden sormak ve gerekirse kütüphanenin personel eksikliğinin vb giderilmesi için bir vatandaş olarak talepte bulunmak çok önemlidir. Elbette bu konuda söylenebilecek çok şey var.