28 Mayıs 2010 Cuma

İstanbul KütüphaneSever Kitap Kulübü Toplanıyor...


Merhabalar,
İstanbul KütüphaneSever Kitap Kulübü olarak, 29 Mayıs Cumartesi Günü Saat: 14.00'da Beşiktaş Kabalcı Kitabevi kafesinde okuyacağımız yeni kitaplarımızı seçmek üzere toplanıyoruz.

Katılmayı düşünen arkadaşlar bana e-posta ile bilgi verebilirlerse çok mutlu olurum.

3 yorum:

kesmeray dedi ki...

toplantı yapıldı mı? hangi kitapları seçtiniz:)

Yeliz ULUCAY dedi ki...

Haziran ayında Yiğit Okur'un Piç Osman'ın pabuçları adlı eserini okuyacağız :)) Bu kitabı okuyup bize katılmak isteyenler bana e-posta ulaşabilirler.

Yeliz ULUCAY dedi ki...

Piç Osman’ın pabuçları/ Yiğit Okur, Can, 1999

1. Kitabı okumadan önce neyi anlattığını düşünüyordunuz?

Kitabın adı birçok kişide daha büyük bir kahraman olacağı beklentisi yaratmış bir çocukla karşılaşmayı kimse beklememiş. Kitabın adı, genel olarak daha kötü daha belalı olaylar beklentisi yaratmış ancak kitapta bu tür bir şeyle karşılaşılmıyor. Kitabın adına göre anlattıkları daha olumlu bulundu. Yine kitabı anlatan arka yazının neredeyse kitapla alakasız ve çok klişe yazıldığını düşünüyoruz.

2. Kitap beklentilerinizi karşıladı mı?

Herkes bu kitabı keyifli ve sevimli buldu. Kitabı okumaktan keyif aldık. Yazarın nükteleri ve tarihi mekanlarda gezdiren, o yılları tekrar yaşatan havası da güzeldi ancak kitap romandan ziyade uzun öykü olmalı zira bir roman için çok kısa bulundu.

3. Sizce yazar kitabın içinde kendini gösteriyor mu? Bu durum sizce uygun olmuş mu?

Yazarın doğrudan müdahalesi yok ancak bazı karakterleri tek yönlü anlatması yazarın bakış açısı dışında okuyucuya hayal kurma imkanı tanımıyor bu da yazarın müdahalesi kadar etkiliyor.

4. Kitap hoşunuza gitti mi? Neden?

Okuması keyifli, farklı bir konuyu ele almış olan bu kitabı sevdik ancak yazarın diğer kitaplarını da okumak gerektiğine inanıyoruz.

5. Kitap, yazarın diğer kitaplarıyla karşılaştırıldığında nasıldır?

Biz kulüp olarak bu yazarın ilk defa bir kitabını okuduk ayrıca arkadaşlarımızdan bu yazarı daha evvel okumuş olan kimse yoktu. Zaten özellikle yeni bir yazar tanımak için bir kitabını seçmiştik.

6. Olaylar dizisi sizi içine çekti mi? Yoksa kendinizi okumak için zorlamanız mı gerekti?

Kitapta olaylar çok akıcı bir dille anlatılmış. Kitabı okurken hiç zorlanmıyor bir an evvel sonunu öğrenmek için merak ederek okuyorsunuz. Ancak bir bölümde Arif Nadir Bey’in ayrıntılı anlatılması olayda bir kopukluk olduğu duygusu yaratmış.

7. Karakterlerin oluşturuluşu nasıldı? Karakterlerin hangisiyle tanışmak isterdiniz? Sevdiğiniz, nefret ettiğiniz karakter kimdir?

Kitabın içinde ayrıntılı anlatılmış bir karakter yoktu bu yüzden ne çok fazla sevebildiğimiz ne de nefret edebildiğimiz bir karakter olmadı. Esra, Arif Nadir, Piç Osman, Simitçi Hüsnü sempati uyandıran karakterlerdi ancak aşırı bir sevgi ve nefret uyandıran karakter yoktu.

8. Öykünün geçtiği yer ve zaman sizce nasıldı? Gerçekçi miydi? Kendinizi o yer ve zamanda var olmuş gibi hissedebildiniz mi?

Kitabın en başarılı olduğu konu buydu. Yer ve zaman kavramları çok iyi işlenmişti.

9. Öyküde işlenen ana konular nelerdir? Öyküdeki önemleri nedir?

Çok belirgin bir konu yoktu aslında daha parça parça bir anlatım vardı. Ancak genellersek fakirlik, dışlanmışlık, yalnızlık konuları ağırlıklı olarak işlenmişti.

10. Kitap beklediğiniz gibi mi sonlandı?

Kitapta okurun bir beklenti geliştirmesine imkan verecek bir durum yoktu. Ancak daha olumsuz bir son olabileceğine dair beklentisi oluşmuş bir iki arkadaşımız olumlu bittiğini düşünüyor.

11. Kitabı başkalarına, yakın arkadaşlarınıza önerir misiniz?

Özellikle yolculuklarda çok keyifle okunabilecek bir kitap. Öneririz.

Kitaba verilen puan= 7