23 Mart 2010 Salı

Kütüphanelerin geciken ve kaybedilen materyallerine farklı bir çözüm önerisi...

Özellikle ülkemiz halk kütüphanelerinin en büyük sorunlarından biridir, kayıp ve geciktirilmiş kitaplar. Yönetmeliklerin arasına sıkışmıştır kütüphane ve kütüphaneciler. Kayıp kitap olmayacak yazar sanki böyle bir şeyin olması mümkünmüş gibi. Her türlü işletme mutlak ve mutlak belli bir zarar ziyan öngörürken bu hak nedense halk kütüphanelerine ve daha da kötüsü halk kütüphanesine giden insanlara tanınmaz sanki bedava hizmet alıyorlar daha nelerine yetmiyor adam gibi sahip çıksınlar anlayışı hakimdir. Oysa bir şeyi sevdirmek bu şekilde sınırlamalar ve haddini bildirmelerle olamaz. Her zaman her konuda çözüm önerilerimiz, bir çıkış yolumuz, kullanıcımızla bir barışma yöntemimiz olabilmelidir. Elbet bu konu çok derin ve çok farklı sebeplere dayanmaktadır. Kimi para cezası da haklı olabilir ya da başka yöntemlerinde gerekçeleri sağlam olabilir. Ancak bir kütüphaneci olarak özellikle ülkemiz halk kütüphanelerinde para cezası, belli bir süre kütüphaneyi kullandırmama cezası ve benzeri cezalardan daha farklı, yaratıcı ve teşvik edici yöntemlerle, hem kullancıyı korumak hem de kütüphanelerine sahip çıkmalarını sağlamamız gerektiğini düşünüyorum.

Farklı Bir Kütüphane uygulaması...Queens Kütüphaneleri Masraflarınızı Okuyarak Ödeyin programı...

“Masraflarınızı Okuyarak Ödeyin” programı nedir?

Çocukların ve 21 yaşın altındaki gençlerin, okuma zamanlarını kütüphanede harcayarak, Queens kütüphane kartlarını, masraflar için yeniden finansal kredilerle doldurmalarını sağlamaktır.

Nerede görev alabilirim?

Herhangi bir Queens Kütüphanesinde.

Nasıl kayıt olacağınızı danışma masasına sorun. Onlar size okuma zamanınızı ve Library Buck kuponlarınızı verecekler.

Kredi için kuponlarınızı ödünç verme masasına getirin.

Ne kadar sürede okumalıyım, ve ne kadar para(Kütüphane kredisi) biriktirebilirim?

Okuyucular, her yarım saat okumaları için 1 dolar kredi kazanırlar.( Bir adet Library Buck kuponu kazanacaksın)

Süre yok, sınırlama yok. Tüm ödemelerini kapatana kadar sürdürebilirsin.

Belli bir şey okumak zorunda mıyım?

Her neyden hoşlanıyorsan okuyabilirsin. Bir kütüphane kitabı, veritabanı ya da web sayfası uygundur. Herhangi bir dilde okuyabilirsin.

Programda görev almanın başka bir yolu var mıdır?

Birçok kütüphanede, yaşça büyük gençler diğer gençlere ya da çocuklara okuyarak kredi toplayabilirler. Eğer gençler için bir programda okumaya gönüllüyseniz mahalledeki kütüphanecinize sorun.

1 dolar krediyi sadece aidat için mi kullanacağım ya da bu program sayesinde diğer masraflar ya da kayıp kitaplar için ödeme yapabilir miyim?

Library Bucks(Kütüphane kredisi) sahip olduğun kütüphane kartındaki tüm masrafları kredilendirebilir.

Library Bucks devredilemez.(Başka birisine veremezsiniz.)

Yaz Okuma Programı’nda okuyarak da kredi kazanabilir miyim?

Kütüphanede okuduğun zaman Masraflarınızı Okuyarak Ödeyin için kredi veriyoruz. Kütüphanede ya da herhangi bir yerde, evde okuduğunda , bir kitap bitirdiğin zaman yaz okumaları için kredi kazanıyorsun.

Neden 21 yaşın üstündekiler bu programa katılamıyor?

Masraflarınızı Okuyarak Ödeyin çocuklar ve gençlere masraflarını kapatmaya yardım etmek için tasarlanmıştır. Böylece onlar kütüphane kartlarını tekrar kullanabilir. 16 yaşından küçüklerin çoğu bir işte çalışmıyorlar. Gençler için de zor olabilir. Onları okumaya teşvik etmek ve onlara yardım etmek amacıyla Queens kütüphanelerindeki bu program onlara borçlarını kapatmak için ikinci bir şans vermektedir.

Eğer borçlarımın bir kısmını okuyarak ödersem, kalanını silmek için kütüphaneye sorabilir miyim ?

Evet, Bu kararını yerel kütüphane kuruluna sunabilirsin.

Web sayfası: http://www.queenslibrary.org/

Hiç yorum yok: