8 Mart 2010 Pazartesi

Kadın Dostu Kütüphanelerden biri...

Karamanoğlu Mehmet Bey İl Halk Kütüphanesinde, Kadın Dostu Kütüphaneler projesi kapsamında bayan okuyucularla iletişime geçiliyor ve ev hanımlarının kütüphaneleri daha etkin bir şekilde kullanabilmeleri için faaliyetler düzenleniyormuş.

http://www.karaman.org/kadin-dostu-kutuphaneler-projesi-3472.html

Çok geç kalınmış olmakla beraber çok yerinde bir proje. Umarım uygulamak ve sonuçlarını görmek mümkün olur ve yine umarım bu projenin sonuç raporu ve bilgileri herkesle paylaşılır.

Halk kütüphaneleri yıllardır okul kütüphanesi ve ders çalışma mekanı muamelesi görmekte ve hem bu kütüphanelere hem de bu kütüphaneyi en çok kullanma hakkı olan halka haksızlık edilmektedir. Bir halk kütüphanesinin en büyük potansiyel kullanıcı kitlesi ev hanımları ve emekliler, kahvelerde vakit öldüren beyler vb gibi hem vakit hem de durum olarak kütüphaneye gitme imkanı varken gitmeyen kişilerdir. Bu iki kitle mutlaka ve mutlaka halk kütüphanesi tarafından kazanılmalıdır. Ancak yıllardır ülkemiz halk kütüphaneleri yetişkinlerden ziyade sadece çocuklara yönelik faaliyetlere gömülmüş ve bakanlık ve hatta kütüphanenin çalışanları tarafından bu kütüphanelere okul kütüphanesi gibi davranılmıştır. Bu proje ve bundan sonraki projelerin okullardan daha ziyade halka yönelik olması dileğimle...

Hiç yorum yok: