8 Şubat 2010 Pazartesi

Kütüphane kullanma hakkına sahip çıkmak...

"Erzurum İl Halk Kütüphanesi’nden ödünç kitap almak isteyen çocuklarına doğalgaz faturası sorulması, eğitimci babayı harekete geçirmiş."
haberin devamı...

http://www.erzurumgazetesi.com.tr/default.asp?page=haber&id=36581

Uzunca bir süredir okuduğum en güzel haber. Hemen söyliyeyim bana göre aslında bu baba kütüphaneye karşı bir tavır sergilemiyor. Tam tersine kütüphaneye gitme hakkına ve çocuklarının kütüphaneye üye olma hakkına sahip çıkıyor. Kısacası kütüphanesine sahip çıkıyor.

Kütüphanelerin özellikle de halk kütüphanelerinin kurallar, yönetmelikler arasında boğulup gittiği kimsenin kolay kolay kütüphaneye üye olmayı başaramadığı bu ülkede vatandaşların kütüphaneye gitme haklarına gerçekten sahip çıkmaları gerekiyor. Ne yazıkki kütüphanecilerin ellerinde sihirli değnekleri yok bunu tek başlarına başaramazlar bu yüzden halkın mutlak kütüphanelerine sahip çıkması gerekiyor bu ülkede bin tane kütüphaneci varsa 70 milyon kütüphaneye üye olma hakkı olan vatandaş var. 70 milyonun sesi çok daha iyi duyulacaktır. Kimse birşey talep etmiyor kütüphanelerden? Kütüphaneci amirlerine lazım dediğinde amiri kim kullanacak onu diyebiliyor. Kütüphaneci bekçi gibi kitapları sayan ve koruyan insan durumuna düşürülüp ondan ha bire fatura istemesi talep ediliyor. Tüm bunlar geçmişte kalmalı. Halk kütüphaneleri halkınsa eğer ona halk sahip çıkmalı. Kütüphaneye kayıt olmak çok kolay olmalı.

Unutmayalım ki kütüphane kullanmak hepimizin en doğal hakkı, her aradığımızı kütüphanede bulabilmek ve gittiğimizde kapısını kilitli bulmamakta öyle. Halk kütüphaneleri halkındır ve her ne olursa olsun halka hizmet etmek için vardır...

2 yorum:

kesmeray dedi ki...

72.5 milyon kişi:)

Yeliz ULUCAY dedi ki...

Ama kalmış bir kere 70 milyon kişi deyim gibi bir şey olmuş :))