17 Şubat 2010 Çarşamba

Korsan kitaba çözüm modern halk kütüphanelerinin yaygınlaşmasıdır...

Milli Kütüphane'ye bağışlanan her 20 eserden 3'nün korsan olduğunun ortaya çıkması korsan kitap satışının geldiği noktayı gösterir konulu haber...


Ülkemizde gün geçtikçe artan korsan kitap satışına en iyi çözüm modern halk kütüphanelerinin kurulması ve yaygınlaştırılmasıdır.

Gelir düzeyi düşük olan vatandaşların bir romanın ortalama 25 tl'ye satıldığı ülkemizde her hafta bir kitap satın almasını beklemek hayalperestlik olur. Diğer taraftan çalışan ancak kitap okumak isteyen vatandaşın, ücretsiz orjinal kitap ödünç alıp okuyacağı halk kütüphaneleri halkın işten çıkıp yararlanabileceği saatlerde kapalı olmaktadır. Kitaba ayıracak yeterli parası olmayan ve boş vakti olduğunda kapısını kilitli bulduğu halk kütüphanelerinden yararlanamayan vatandaş doğal olarak korsana yönelmektedir. Yetişkin bir bireyin her hafta bir kitap okuması normaldir. Her hafta 25 tlden bir kitap satın almak ayda 100 tl gibi bir maliyet çıkarır ve bu da on iki ayda çok büyük bir sayıyı temsil eder. Gelir düzeyi uygun olan vatandaş için çok sözüm yok bana göre bir kitaba para vermek bir gömlek almak kadar gereklidir. Ancak kendi çocukluğumdan biliyorum lise yıllarımda ben her gün bir kitap bitirirdim eğer halk kütüphanesi olmasaydı bizim bu kitapları satın almamız mümkün olamazdı.

Kısacası bütçe sorunu olmayan, her istediği kitabı satın alıp sağlam bir koleksiyon geliştirebilen, güler yüzlü uzman kütüphanecileri ve aydınlık ferah dizaynı olan, evlerimize yakın ve mesai saatleri dışında açık bulabildiğimiz halk kütüphaneleri korsan kitap satışlarına darbe vuracaktır. Vatandaşlar tarafından orjinal kitabı güzel bir ortamda okumak, dilediğinde evine götürebilmek, seçiminde ona yardımcı olan kütüphanecilerin olduğu halk kütüphaneleri tercih edilecektir.

1 yorum:

Guven dedi ki...

Doğru söze ne denir! Elbette korsan,cehaletin,ekonomik yetersizliklerin beslediği bir örgüttür.:)) Ama bir gerçek ki, soylu yöneticiler ciddi davranıp, bu işi kökünden çözücü önlemler alıp, ağır cezalar getirseler; korsanlar çoktan tarih olurdu.:))