4 Aralık 2009 Cuma

Kütüphaneler öksüz kalmadı bu ülkede kütüphaneler çok ama çok uzun yıllardır zaten öksüzdüler...

http://www.takagazete.com/haber.php?id=25724

İnternetin gelişiyle kütüphanelere olan ilginin azaldığına, dönem ödevini internetten yapan çocukların arktık kütüphaneye gitmediğine işaret eden amacı üzüm yemek mi yoksa bağcıyı dövmek mi olduğundan tam emin olamadığım bir haber :)

Birincisi internet var artık ne gerek kütüphaneye ya da internet var artık kimse kütüphaneye gitmiyor türü sağlıksız düşüncelerden vazgeçelim. Bu ülke gerektiği gibi yeterli halk kütüphanelerine asla sahip olamadı o yüzden bugün kütüphanelerimiz bu haldeler yoksa dünyanın en büyük internet kullancısı Amerika'da halk hala akın akın kütüphneye gidebiliyor. Demek ki sebep internet değil. Asıl sebep kütüphanelerimizin bütçesinin, personelinin, bina alt yapısının, koleksiyonunun yetersiz olmasıdır. Hatta ve hatta gün geçtikçe birer birer kapanan hizmet pazarlaması yapacak alt yapıya sahip olmayan hatta geçtim pazarlamayı bir odadan ibaret ısıtması soba ile olan kitap kolilerinden arkada kütüphanecinin görünmediği elverişsiz kütüphanelerle hakımız bir kütüphane kültürü zaten edinemediki.

Kütüphanesini sevmeyen kütüphane kültürü olmayan halk zaten kütüphaneye gitmez ister internet olsun ister olmasın.

2 yorum:

Guven dedi ki...

Doğru tespite ne denir! Evlerimizde yığınla eşya varken, bir kütaphane lüks görülür. Kitap pahalı denir, en fakir kütaphanede binlerce kitap; okuyucu bekler. Ve biz,dayanılmaz sorunlar içinde,bir kaç kelime ile anlaşmaya çalışırız; sevdiğimizi sandığımız bu dünyaya zalim deriz. Kitaplar bize gülüyordur.Bizlerin şaşkınlığına:))

Yeliz ULUCAY dedi ki...

Kütüphanelerimize halk sahip çıkmalı bu zorunludur. Gitmediğimiz, görmediğimiz, bilmediğimiz yerler haline dönüşmeden sahip çıkılması en gğzeli olur. Ben inanıyorumki kütüphaneye giden insan sayısı arttığında kitap okuyan insan sayısıda artacak çünkü kütüphaneler bunun için var.