24 Aralık 2009 Perşembe

"Kütüphane de Kültür Merkezi de çalışmıyor"

Habere göre Uzunköprü'de ne kütüphane ne de kültür merkezi vatandaşın uğradığı mekanlar arasında yer almıyormuş.

http://www.gursesgazetesi.com/detay.php/2009/12/22/k-t-phane-de-k-lt-r-merkezi-de-al-m-yor.html

Evet bir kaç günlük güzel haber molasından sonra tekrar ülkem gerçekleri ile başbaşayız.

Benim bu haberde dikkatimi çeken en önemli cümle şudur: "İnsanların pek uğramadığı öğrencilerin ise çok nadir uğradığı kütüphanemiz de kendini yenileyemediği için zamana yenik düştü ve bu hale geldi. " Bakın kütüphanelerin devri bitti ya da artık internet var ne gerek kütüphaneye gibi üçüncü dünya ülkesi cahilleri lafı etmediği gibi çok güzel bir noktaya da dikkat çekmiş haberci. Bu ülkede özellikle yerelde halk kütüphanelerini destekleyecek bir yapı yoksa orada bir halk kütüphanesi de yok demektir. O kadar çok örneği var ki lafa gelince kütüphanesiz olmaz, kütüphane çok önemli diyen yetkililer iş kütüphaneye hayat vermeye geldiğinde ya dinozorlar çağındaki yaklaşımı sergileyip halk gelsin otursun burada sadece kitap okusun diyorlar ya da ne gerek var artık kütüphane mi kaldı boşver gitsin diyorlar.

Halk kütüphanelerinde;
Personel yok,
Bütçe yok,
Koleksiyon yüzyıllar öncesinden kalma,
Bina deseniz dökülüyor,
Eeee o zaman halkın o kütüphaneye gelmesini de beklemeyeceksiniz. Gelmediği için kimseyi suçlamayacaksınız. Ekmeden biçilemeyeceğini hepimiz biliriz.

Uzunköprü halk kütüphanesinin kaderini paylaşan binlerce kütüphane var bu ülkede.

Halk kütüphanelerine halkın sahip çıkması, gerekirse kütüphanecisinden, tüm yetkililere kadar hizmet hakkını talep etmesi lazım.

Hiç yorum yok: