20 Kasım 2009 Cuma

KütüphaneSever Kitap Kulüplerine katılmak ister misiniz?

Popüler ve çok satan kitap kültürünün her geçen gün daha da yaygınlaşması değerli klasik yazarların günden güne tozlu raflarda unutulmasına sebep olmakta ve genelde benzer kitaplar okuyan, herkesin okuduğunu okumaya meyilli ancak kendi kitap kültürünü(zevkini) değişik yazarlar deneyerek oluşturma fırsatı yakalayamamış gençlerimizin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. İşte bu yüzden ülkemizin çok değerli klasik yazarlarını okumak ve tartışmak için Kütüphaneleri Seviyorum Kitap kulübü kurulmuştur.

Kulübümüzde, klasik Türk yazarlarından yine kulüp üyeleri ile beraber araştırıp seçtiğimiz toplam altı kitabı, altı ayda okuyacak ve her ayın son haftasında Cumartesi günü bir araya gelip o ay okuduğumuz kitabı tartışacağız. Dostluğumuzu pekiştirecek, yeni arkadaşlıklar kuracak, İstanbul’da yeni mekanlar tanıyacak ve klasik Türk yazarlarının gözünden kendi ülkemizin kahramanlarını keşfedeceğiz.Kendi insanımıza, kendi kültürümüze kısacası kendimize dönüp bakma fırsatı bulacağız.

Kulübümüzde çok fazla entelektüel olma kaygımız yok, çok bilen ya da az bilen yok hiçbirimiz edebiyat eleştirmeni değiliz bizler sade vatandaşlarız. Bir kitabı okurken sevdiklerimiz sevmediklerimizle dürüstçe tartışacağız. Sevmediğimiz ama herkesin sevdiği bir kitabı beğenmek zorunda değiliz, herkes okuyor diye bir kitabı okumak zorunda da değiliz, bizler kişisel okuma kültürünün bir kitabı çok satıyor ya da satmıyor diye ayırmakla oluşturulamayacağının bilincindeyiz. Neysek ne düşündüysek ne hissettiysek sadece onlar olacak ve bunu yaşarken öğreneceğiz.

Her ayın sonunda yapacağımız buluşmalarda okuduğumuz kitabı tartışmayı bitirdikten sonra gelecek ay ne okuyacağımıza hep beraber karar vereceğiz.

Kulübümüzün diğer kitap kulüplerinden en temel farkı ise bizlerin okuyacağımız kitapları İstanbul’un evimize en yakın kütüphanelerinden ödünç alacak oluşumuzdur. Bizler hem bu kulüp kitaplarına ücretsiz erişmenin, hem kütüphane üyesi olmanın, kütüphaneye gitme alışkanlığı gelişttirmenin tam zamanıdır diye düşünüyoruz.

Kütüphaneleri seviyorum girişiminin bir etkinliği olarak ortaya çıkan KütüphaneSever Kitap Kulüpleri şimdilik Ankara ve İstanbul'da mevcuttur. Katılmak isteyenler web sayfamızdan, Facebook grubumuzdan ya da mail yoluyla bizelere ulaşabilirler...

http://www.kutuphaneleriseviyorum.org/

http://www.facebook.com/find-friends/?expand=pymk&ref=hpb#/group.php?gid=192068199511

http://www.facebook.com/groups.php?id=576533561#/event.php?eid=185518605364&index=1

Hiç yorum yok: