12 Ekim 2009 Pazartesi

Sizce insanlar kitap okumak ya da bilgi hizmeti almak için nereye gitmeli?

Kütüphaneye mi yoksa kahvehaneye mi?

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=901811&title=kahvehaner-kutuphane-oluyor
http://tumgazeteler.com/?a=5609645

Evet bildiniz her zamanki gibi bir gazete bir kahvehane ile ilgili haber yaparken başlık olarak " Kahvehane, kütüphane oluyor"yazma ihtiyacı hissetmiş. Bu başlıktan anlaşıldığı kadarıyla ülkemde kütüphane ve kahvehane arasındaki fark yeterince anlaşılmıyor. Dahası kütüphane konusunda bir fikir yok ya da yanlış biliniyor hadi yanlış olmasa bile eksik.

Birincisi her kitap olan ya da rafa bir kaç kitap konulan yer kütüphane işlevi göremez. Olsa olsa o evlerdeki kanepeye verilen isim kadar kütüphane işlevi görebilir. :)

Kütüphanede sadece kitap okunmaz aynı zamanda araştırma yapılır. Bu araştırmalarda kitaplardan, veritabanlarından, internetten, dergilerden, görsel-işitsel materyallerden(dvd, vcd vb tür) ya da gri yayınlardan burada sayamadığımız daha bir çok kaynak türünden yararlanılır.
Kısacası kütüphane size sorununuzu çözmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgiyi sağlayan kurumdur.

Kütüphanelerde bu iş için eğitilmiş uzman kütüphaneciler olur ve bunların tek görevi sadece kitabı alıp size getirmek değildir kütüphanecilik hizmetleri planlamaktır ve bir kütüphanenin tek hizmetide ödünç kitap vermek değildir.

Kütüphaneler türlere ayrılır ve her kütüphane türü kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda hizmet verir ve dermelerini(koleksiyonlarını) onların ihtiyaçları doğrultusunda oluşturur. (Çocuk, halk, araştırma, üniversite ve okul kütüphanesi gibi)

Her gittiğiniz kütüphane size ölüm sessizliğinde bir mekan sağlamak zorunda değildir. Bazı kütüphanelerde müzik olabilir, bazısında konuşmak serbest olabilir, kimisinde grup çalışması yapılabilir. Bu da yine kütüphanenin hizmet anlayışı ile ilgilidir. Bu durumda kütüphane eşittir sessiz ortam demekte değildir.

Yani bir kütüphanede müzik dinliyebilir,film izleyebilir, gazete okuyabilir, kitap ödünç alabilir, araştırma yapabilir, interneti kullanabilir, oyun oynayabilir, kursa gidebilir, toplantı yapabilir, çocuğunuzla gidebilir ona kitap okuyabilir ya da onu masal saatine götürmek ve benzeri türü faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

Şimdi sormak istiyorum kütüphane gibi bir kavramın ne suçu vardırda ha bire kahvehane gibi bir yerle kıyaslama ihtiyacı hissedilmektedir? İkisinin uzaktan yakından bir alakası yoktur.
O zaman çekinmeyelim bir kahvehaneye bir ecza dolabı koyup kahvehaneler hastane oluyor diyelim. Bir köşeye bir öğretmen oturtup kahvehaneler okul oluyor diyelim. Nasıl olur? Hoş olmaz mı? :))

Lütfen biraz daha dikkat. Ülkemizde zaten yaygın ve ideal bir kütüphane anlayışı yaratılamamışken bu tür haberlerle kütüphane kavramına zarar vermenin kime ne gibi bir yararı olacaktır? Bunu demekle ne o kahvehane kütüphane olacaktır ne de bir kütüphane hizmeti verebilecektir. Ancak halkın gözünde kütüphane imajı bir odada bir kaç kitap olur düşüncesiyle sınırlandırılacak ya da o anlayış gereksiz yere desteklenecektir.

2 yorum:

Guven dedi ki...

Okuma ve kitaplara gereken önem verilmediği sürece; daha çok beklentiler yaparız; gökkubbenin sihirli boşluğundan. Tarih,değişik kültürler ve kendimiz ile yüzleştirecek en iyi dost; kitaplar demek isterdim. Ama kimlere!

Yeliz ULUCAY dedi ki...

Bakmayın siz sert cümleler kurduğuma ben inancımı asla kaybetmedim üstelik bir kütüphaneci olmama ve arka plandaki okumazlığı görmeme rağmen. Gerçek söylediğinde umutsuzluk yaratacak kadar sert görünebilir ama umutsuz olmayacağız herşeye rağmen...

:))