19 Ekim 2009 Pazartesi

"Bartın'da "Okumuyoruz" Kampanyası"

http://www.haberciniz.biz/haber/bartinda-quotokumuyoruzquot-kampanyasi-bartin--711232.html

İnanamıyorum bir okuma kampanyasında halkın düzenli kitap okumasında en büyük role sahip halk kütüphanelerinin adı bile geçmiyor. Halka kitap okuma alışkanlığı kazandırmada en etkili yer olan halk kütüphanesi böylesi bir projede bile akla gelmiyorsa o zaman düzenlenen kampanyaların ne derece sağlıklı oluşturulduğu bir daha düşünülmelidir.

Bir gün elinize sokakta bir kitap verilmesi mi yoksa sürekli gidebileceğiniz ferah, aydınlık ve güleryüzlü hizmet sunulan bir halk kütüphanesindeki binlerce kitap mı okuma alışkanlığınızı geliştirir? Yorulunca kafesinde bir çay içebildiğiniz, müzik dinleyip, dvd izleyebildiğiniz bir halk kütüphanesine gitmez miydiniz? Haftasonu çocuğunuzu alıp kütüphaneye gitmek ve onu masal saatinde arkadaşlarıyla bırakıp bir arkadaşınızla kütüphanede kendiniz için kitap seçebilmek, çocuğum şimdi ne yapıyor diye endişelenmeden onun eğlendiğinden emin olarak kendinizi kitabınıza verebilmek gerçekten güzel olmaz mıydı? Bir halk klütüphanesine gidip tüm bu hizmetleri ücretsiz almak mı sizi daha mutlu ederdi yoksa sokakta size bir adet kitap verilmesi mi?

Kitap okumaya teşvik kampanyalarında bile kütüphanelerin unutulduğu bir ülkede neden kitap okuma alışkanlığı çok fazla değil anlamak zor olmasa gerek...

Hiç yorum yok: