2 Eylül 2009 Çarşamba

"Üniversite kütüphaneleri halka açılıyor" peki halk kütüphaneleri neden hala ısrarla bir kenarda unutuluyor?

"Üniversite kütüphaneleri halka açılıyor"
Devlet üniversiteleri ile Bakanlığa bağlı il halk kütüphaneleri arasında iş birliği çalışmaları başlatılacakmış. Buna göre imkanları sınırlı halk kütüphanelerinin kullanıcıları artık bulundukları ildeki imkanları daha zengin olan devlet üniversitesi kütüphanesinden yararlanabilecekmiş.

http://www.tumgazeteler.com/?a=5492402

İlk okunduğunda ne güzel artık insanların daha fazla kütüphane kullanma imkanı olacak duygusunu yaratan bu haber bence çok büyük bir riski ve acı bir gerçekliğide ifade ediyor. Bu ülkede halk kütüphanelerine yeterince yatırım yapılmıyor ve bu haberden anladığımıza göre Bakanlık yatırım yapmayı değil insanları başka kütüphanelere yönlendirmeyi tercih ediyor. Ancak bilinen bir gerçek vardır ki halk kütüphanesinin kaynak içeriği farklı üniversite kütüphanelerinin ki çok farklıdır. Ünversite kütüphanesi halkın genelinin ihtiyacı olan kaynaklara değil ağırlıklı olarak bünyesindeki bölümlerin ihtiyaç duyduğu kaynaklara yer verir. Yani bir kütüphanenin kapısı herkese açık olsa dahi içeriği halkın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik değilse bu pekte bir anlam ifade etmez. Yediden yetmişe herkese hizmet vermek için kurulmuş ve sadece varolduğu bölge halkını hedefleyen tek kütüphane türüde halk kütüphanesidir. İşte bu yüzden bakanlık halk kütüphanelerine gerekli yatırımı yapmak zorundadır. Bu devletin halkına karşı sorumluluğudur...

3 yorum:

suat dedi ki...

Bu protokol sadece halk kütüphanelerindeki araştırmacı niteliğindeki kullanıcıları kapsıyor. Fakat Halk kütüphanelerimizin bir çoğunda (benim öğrendiğim kadarıyla) kullanıcılar sınıflandırılmamaktaymış bu durumda halk kütüphanelerinin öncelikle kullanıcı bilgilerini güncellemeleri ve kullanıcıları gruplandırmaları gerektiği gibi üniversite kütüphanelerinden alacakları kaynakların takibi için gerekli altyapıyı oluşturmalarını düşünmekteyim.

Suat Yılmaz

Yeliz ULUCAY dedi ki...

Kesinlikle haklısınız Suat Bey, İşte bende tam olarak bu yüzden halk kütüphanelerine gereken önem verilmedikçe ve gereken yatırım yapılmadıkça bu protokol nasıl işleyecek diye merak içindeyim. Yoksa elbette kütüphaneler arası işbirliği daima desteklediğimiz ve kullanıcıların yararına olan önemli bir gelişmedir. Ancak halk kütüphanelerinin yeterli personel, kaynak,teknik ekipman ve gerekli prosedürler olmadan kısacası herhangi bir yatırım olmadan elleri kolları bağlı bir şekilde bu gelişmeden ne oranda yararlanabileceği dolayısıyla halkın bundan ne şekilde faydalanabileceği tartışılır.

Yeliz ULUCAY dedi ki...

Bu arada eklemem gerekir elbette protokol araştırmacı niteliğindeki kullanıcıları hedefliyor ve elbette bir üniversite kütüphanesi ister bünyesinde olsun ister dışarıdan gelen kullanıcılar olsun araştırmacılara yani akademik düzeyde araştırma yapabilen bireylere hizmet verir. Ancak halk kütüphanelerine yapılmayan yatırım ileride "madem halk kütüphanesinde yok şehrimizdeki üniversite kütüphanesine gidip bakalım anlayışını" yaratabilir yani bu protokolün gerektiği gibi işleyebilmesi için ideal halk kütüphanelerine ve kütüphane hizmetlerine ihtiyaç vardır bu da halk kütüphanelerimizin iyileştirilmesi ile mümkündür.