14 Eylül 2009 Pazartesi

Okul kütüphanesi değil adı üstünde halk kütüphanesi...

Erzurum'da il halk kütüphanesi ve ilçe halk kütüphaneleri yaz dönemi tadilattan geçirilip okulların açılmasıyla beraber öğrencilerin yararlanması için hazır hale getirilmiş.

http://www.erzurumgazetesi.com.tr/default.asp?page=haber&id=32218

Halk kütüphanesi,ırk, dil, din, yaş ve cinsiyet ayırmadan halkın geneline hizmet verir. Halk kütüphanesi sadece ödev yapma mekanı değildir, halk kütüphanesi haftasonuda açıktır, halk kütüphanesi ders çalışma salonu değildir, halk kütüphanesi bir tek kitap okuma mekanı değildir, halk kütüphanesi halkındır sadece öğrencilerin ve okulların değildir. Okulların açılmasıyla faaliyete geçmesi gereken kütüphane türü okul kütüphanesidir ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer almalıdır. Bu yüzden bu halk kütüphaneleri okullar açılınca kullanıcı sayısının arttığını düşünüp, okullar kapanınca kapılarını halka kapatıp tadilat yaptırdığı böylece ağırlıklı olarak öğrenciye kucak açmaktan kurtulmadığı sürece asla gerçek bir halk kütüphanesi olamayacak, okulların içinde bulunmayan ve nedense açılması gerekli görülmeyen okul kütüphaneleri yerine okul kütüphanesi olarak hizmet vermeye devam edecektir.

Okullara okul kütüphanesi, halka ise halk kütüphanesi gerekir.İster hoşa gitsin ister gitmesin ancak gerçek budur. Biri diğerinin yerinide tutamaz. İkisininde hizmetleri ve içerikleri kısacası işlevleri çok farklıdır.

Hiç yorum yok: