1 Eylül 2009 Salı

Elbette kütüphane değil sadece içinde bir kaç adet kitap bulunan bir kahvehane...

"Kütüphane değil kahvehane" başlıklı habere bakıyoruz. Bursa'nın Osmangazi ilçesindeki Seçköy'de 25 yıldır hizmet veren kahvehanede, vatandaşlar günlerini oyun oynarak değil, kitap okuyarak geçiriyormuş. Buyrun haberin tamamını okuyalım.
http://www.bursahakimiyet.com.tr/HaberDetay.aspx?hid=25872&ypid=1

Sizinde dikkatinizi çekmiştir çekmedi ise ben derhal vurgulamak isterim tütün yasağının etkisini bu kahvehanemiz "KÜTÜPHANE HİZMETİ VEREREK" hafifletiyor, dahası bu hizmeti vererek müşteri çekmeye çalışıyormuş. Ne güzel değil mi efendim. O zaman benimde bir önerim olacak bu günden sonra kütüphaneler kahvehanelere çevrilsin kütüphanecilik mesleğini icra etmek için lisans eğitimi alan hatta bir çoğu bununla yetinmeyip, yüksek lisans ve doktora düzeyinde bu mesleğe kendini vakfeden hatta ve hatta bir ömür dünyada bu alanda neler oluyor diye makale okuyup kullanıcılarına en yeni hizmet türlerini sunmayı hedefleyen biz kütüphaneciler bu günden sonra bu tür gereksiz ayrıntılarla uğraşmayı bırakıp bir kahvehanede çaycı yamağı olarak çekirdekten yetişelim. Eğitimimiz bitipte kütüphanede hizmet vermeye başlayınca bol bol çay dağıtalım, küllükleri şöyle bir peçeteyle silip yıkamadan geri koyalım, omzumuzda peşkir rafların arasından çay servisine devam edelim. Kütüphanenin duvarlarını bilimum futbol camiasının poster ve gazete küpürleriyle donatalım alın size afiş ve gazete arşivi hizmeti ne kadar pratik değil mi? Olmadı değil mi bir kütüphane kahvehaneye benzeyince olmuyor o zaman bir kahvehaneyi kütüphane ile kıyaslayan bu zihniyeti anlamıyorum. Kütüphane hizmeti demek bir kaç masaya ve rafa kitap koymak değildir. Elbet haberde bahsi geçen kahvehane sahibi kendince güzel bir iş yapmış halka değişik bir şeyler sunma yolunu seçmiştir ancak bu yaptıkları bir kütüphane hizmeti olmadığı gibi bir kahvehanenin küttüphane hizmeti sunabilmeside imkansızdır. Çünkü bir kütüphanenin sundukları, kitap okunacak masa ve sandalye, bir iki gazete ile kitap değildir. Lütfen artık kahvehaneler kütüphaneye dönüyor, artık kahvehaneler kütüphane işlevi görecek, artık kahvehanelerde kütüphane gibi oldu türü haberleri yapmayı bırakın ve gerçeği yani bir kahvehanede sadece bir kaç kitap olduğu gerçeğini yazın.

2 yorum:

Ruh dedi ki...

Değerli Yeliz,

Sizin yazınız ardından ilgili siteye girip şahsım adına gerekli düşüncelerimi ilettim.

Böyleleri cevapsız kalmamalı diye düşünüyorum.

Gerekli cevabıda verdim sanırım.

Mutlu kal hoça kal Saygılarımla.

Yeliz ULUCAY dedi ki...

Merhaba, Ülkemizde kütüphaneler konusunda o kadar çok yanlış ezber varki bunları değiştirmek ve gerçekleri halkımıza anlatmak için önümüzde katedilmesi gereken çok uzun bir yol var. Mesleğimizi ve belkide bundan da daha önemlisi kütüphaneleri mutlaka halkımıza anlatmalıyız bilmedikleri bir şeyi sevip kullanmalarını beklemek hata olur. Tüm bu gerçeklerin yanında bu haberi yapan gazetecinin kütüphaneler hakkında gerçek bir fikre sahip olmayıp "kahvehane kütüphane hizmeti veriyor" türü bir cümle kurabilmesi ne acı...Yanmışız biz haberimiz yokmuş...