4 Eylül 2009 Cuma

Bir hastane kütüphanesi ve ülkem gerçekleri...

Denizli Devlet Hastanesinde çalışanların ve hastaların yararlanması için kurulan kütüphaneye kitap bağış kampanyası sayesinde 1200 kitap bağışlandığını anlatan bir haberdir.

http://www.denizlihaber.com/?page=haberdetay&haberid=5695&kategoriid=5

Bir hastanenin kütüphane kurmasından daha doğal bir şey olamaz(hatta bir kütüphaneci olarak fikrim tüm hastanelere gerekli olduğu yönündedir) buradaki fevkaladelik nerede anlayamadım. Ayrıca kampanyanın başında bir kütüphaneci olsa ve sadece bağışlara bel bağlanmasa sonuç çok daha sağlıklı olacaktır. İçinde işleteni olmayan bir kütüphane işe yaramayacağı gibi ne diyoruz taşıma suyla değirmen dönmez diyoruz. Hastane yönetimi bu iyi niyetli projesinde çalışanlarına ve özellikle hastalarına daha ideal bir hizmet vermek istiyorsa bağış kampanyasını hedef olarak değil minik bir destek olarak kabul edip, hastane kütüphanesini bütçesiyle, mekanıyla, rafından, bilgisayarına, internetine ve en önemliside uzman kütüphanecisine kadar herşeyi düşünüp hazırlamalıdır.

Kütüphane kurmak sadece bağış kampanyası ile yapılıyor olabilseydi dünyanın en çok kitap bağış kampanyası düzenlenen ülkesi olarak etrafımızın kütüphaneden geçilmiyor olması gerekirdi. Ama gerçek böyle değil. Okumak konusunda Afrika ülkelerinin bir çoğundan geri olduğumuz gibi ne yazıkki kütüphane sayısıda en az ülkelerden biriyizdir. Bunun gelecek nesillerimizin kaderi olmaması dileğiyle...

Hiç yorum yok: