29 Ağustos 2009 Cumartesi

Gelecek dijital kütüphanelerin...

IFLA için Milano'da buluşan 4 bin kütüphaneciye seslenen IFLA başkanı "Dünya kütüphanelerinin geleceği dijital kütüphanelerde. Bu yönde Paris Ulusal Kitaplığı ya da Floransa Kütüphanesi’nin Google’la işbirliği yapması sakıncalı değil. Dijitalleşme yüksek bütçe gerektiren bir süreç. Telif haklarının, özellikle yeni yapıtların güvence altına alınması çok önemli, ayrıca tüm okurların erişebileceği, kamu kütüphanesi işlevini korumalı dijital kütüphaneler" demiş. Buyrun haberin devamını okuyun.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=yhs&hn=78466&kn=12

Benim yazıda özellikle dikkatimi çeken nokta kütüphane mimarisinin öneminin vurgulanması, ferah ve aydınlık kütüphanelerin kullanıcıları çeken en önemli unsurlardan biri olduğunun belirtilmesidir. Oysa bizim ülkemizde hala bir okul inşa edilirken kütüphane düşünülmez sonradan sınıflardan biri bozulup kütüphaneye çevrilir. Tek odadan ya da geniş bir salondan ibaret halk kütüphanelerimiz hem yetişkinlere hem de çocuklara aynı odada hizmet verir. Uzun lafın kısası hala ülkemiz mimarları bir kütüphane mimarisi kavramından(anlayışından) çok uzaktırlar.

Geçtim dijitalinden mimari olarak aydınlık, ferah ve kullanıcı çeken ideal bir halk kütüphanesi hizmetlerini sunabilen kaç tane halk kütüphanemiz var o bile belli değil.

Hiç yorum yok: