23 Ağustos 2009 Pazar

Bir halk kütüphanesinde kitapların sayısının artması ve yenilenmesi kullanıcı sayısını arttırır

İşte buna güzel bir örnek "Gaziantep Şahinbey İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Yüksel Polat, 2009 yılında okuyucu sayılarının arttığını belirtmiş ve "Alınan yeni kitaplar okuyucu sayımızın geçen yıla oranla yüzde 50 artmasını sağladı" demiş.

http://www.gaziantep.com/tr/gaziantephaberleri/2009/08/22/2602/sahinbey-halk-kutuphanesinin-2009-yilinda-okuyucu-sayilari-artti#tabs-remote-1

http://www.gaziantephaberler.com/detay.php?id=6277&kategori=1

Halk kütüphaneleri halkın kütüphaneleridir. Halka ücretsiz hizmet eden halk kütüphaneleri demek o halkın okuryazar oluşuna verilen önem demektir. Bugün ülkemizin halk kütüphanelerinin ne yazıkki bir çoğu kaderine terk edilmiş durumdadır. Kütüphanecilik hizmetleri yurtdışında ve ülkemizdeki bir çok kurumda çağın gereklerine ayak uydurmuşken yazıkki ülkemiz halk kütüphaneleri yalnız bırakılmışlardır. Halk kütüphanelerimizin dermelerinin yenilenmesine, kaynak çeşitlerinin arttırılmasına ve uzman personel sayısı kadar memur, hizmetli vb. personel sayısınında arttırılmasıyla beraber çok sağlam bir tanıtım ve pazarlama hizmetiyle desteklenmelerine ihtiyaç vardır. Bugün halkımızın yüzde kaçı bir halk kütüphanesinin yararlanma şartlarını ya da hizmetlerini bırakın yolunun nerede olduğunu biliyordur merak ediyorum?

Bu 1000 kişisinden sadece 1'i kitap okuyan ülkemizin cehalet gibi çok büyük bir yarasının kapatılması için zaruridir.

Hiç yorum yok: