4 Haziran 2009 Perşembe

İstanbul Öğrenci Kulüpleri Platformu Kütüphanesi açıldı

İstanbul Öğrenci Kulüpleri Platformu Genç Sivil Toplum Kuruluşları öncülüğünde Selçuk Ecza 50. Yıl İlk Öğretim Okulu’nda oluşturulması düşünülen kütüphanenin açılışı gerçekleştirilmiş.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=17407

Haberden bir bölüm;
"Tüm insanlık için ehemmiyeti büyük olan kitaplık oluşturma Jules Ferry’in dediği gibi “Okul için her şey yapabilirsiniz, eğer okulun bir kitaplığı yoksa, hiçbir şey yapmamış olursunuz.” vermiş olduğu mesajından da anlaşılacağı üzere kitaplığı olmayan okullara gençlerin sosyal sorumluk nezdinde yapacakları etkinlikler içinde örnek olacağı inancındayız."
Bu cümleler haberin yazarına mı ait yoksa törende yer alan yetkililer mi söylemiş tam anlaşılmıyor. Ancak trajik bir şekilde içinde kütüphaneci olmayan bir yer açmakla kütüphane açıldığına olan inanç devam ediyor. Üstelik insanlar bu tarz bir eleştiriyle karşılaştıklarında projelerinin iyi niyetinin karalanmaya çalışıldığını düşünüyor hatta bazen bu iyi niyeti takdir edememekle suçlanıyorum. Bu ülkede içinde tek bir öğretmen ve öğrencisi olmayan okullar açıldığı gün kütüphanelerimizinde iyi durumda olduğunu kütüphanelerin bir kütüphaneci ve kullanıcıya ihtiyaçları olmadığını rahatlıkla söyleyebileceğim ama o güne kadar hangi iyi niyetle hangi emekle gerçekleştirilmiş olursa olsun bu tarz projelerde kütüphaneciye yer verilmediği sürece bu projelerin gerçek amacına ulaşamayacağını bütün iyi niyetimle söylemek bir kütüphaneci olarak görevimdir diye düşünüyorum.

Hiç yorum yok: