14 Haziran 2009 Pazar

Atatürk Kitaplığına Üye Olmak

İstanbul'da yaşayanlar ya da en azından öğrenci olanlar bilir. Taksim meydanına yakın AKM' nin hemen alt tarafında kapalı otoparkın yanında Atatürk Kitaplığı yer alır. Geçenlerde Esmeray ile yolumuz buraya düştü. Hem uzun zamandır gitmediğimizden hemde tadilattan sonraki halini görmek istediğimizden şöyle bir uğrayalım dedik. Mümkünse üyede oluruz diye konuşmuştuk.

Geniş ağaçlık bahçesine girince Taksim meydanına bu denli yakın olduğunuzu unutuyorsunuz bir başka huzur çarpıyor yüzünüze. Bina dışarıdan bakınca tek katlı gibi duruyor girişte sergi ve konferans salonu var üst kat kitapların olduğu bölüm alt kat ise yönetim ve kütüphaneci odaları ile süreli yayınlar bölümlerinden oluşuyor olsa gerek. Üst katın manzarası muhteşem yeşillerin arasından Boğaz görünüyorki yeşille mavinin kucaklaşmasının yarattığı huzuru sanırım kolay kolay başka hiçbirşey yaşatamaz. Kütüphanede neredeyse ölüm sessizliği hakim. Şahsen ben sessiz kütüphaneleri çok sıkıcı bulurum.Bana göre fonda klasik müzik ya da ona benzer dinledirici bir müzik olması ölüm sessizliğine yeğdir ama gelen insanlar böyle istiyorsa o başka. Biz Esmeray'la olduğumuz süre içerisinde birazcık gürültü yaptık yaramaz çocuklar gibi ama neyseki herkes çok hoşgörülüydü. Her iki kattada hayli insan vardı üst katta ders çalışanlar ağırlıkta iken alt katta yani süreli yayınlar bölümünde gerçekten araştırma yapanlar çoğunlukta idi.

Kütüphaneye üye olmak çok kolay sadece kimlik bilgileriniz ve bir fotoğrafınız yetiyor. Üstelik hemen kitap ödünç alabildiğiniz gibi gayet şık kütüphane kartınızda anında teslim ediliyor. Biz derhal üye olduk ödünç bölümündeki kitaplardan seçtik ve alt kattaki kafeteryaya indik bahçesinde taze demlenmiş çay içip kitaplarımızı karıştırdık. Sonrasında da girişteki kameriyenin altında oturduk kütüphaneleri seviyorum girişimi hakkında konuştuk.
www.kutuphaneleriseviyorum.org

Kütüphanenin bildiğimiz anlamda web sayfası yok belediyenin sayfasında bir bölüm olarak hakkında bilgi yer alıyor. Tüm İstanbul geneline üyelik yapıyor ve kitap ödünç veriyorlar. Ayrıca bana göre kütüphanenin en önemli hizmeti haftasonu yani Cumartesi ve Pazar günleride açık olması ile haftaarası saat 21'e kadar hizmet veriyor olmasıdır. Bu şekilde biz çalışan insanlarında kütüphaneye gitme şansı oluyorki bu ülkemizde ne yazıkki çok sık rastlanan bir durum değil.

Yolu Taksim'e düşen herkesin gidip görmesini tavsiye ederim. Kitap okumayı sevmeseniz dahi manzarayı izlemek, ağaçların altında rahatsız edilmeden oturmak ve çayınızı yudumlayarak bir dostla sohbet etmek için bile gidebilirsiniz.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Kurumsal/Birimler/KutuphanelerveMuzeler/Pages/AnaSayfa.aspx

1 yorum:

Adsız dedi ki...

kütüphaneye kolayca üye olunabilmesine sevindim ancak ücretini öğrenebilir miyim?