28 Mayıs 2009 Perşembe

"Kütüphane kalmayacak herkes e-kitap okuyacak"

"Elektronik kitap, artık kağıda basılı geleneksel kitabın ciddi bir rakibi. Şu sıralarda yazarlar, yayıncılar, okurlar, fiziksel kitabın ölüp ölmeyeceğini konuşuyor. Elinizdeki küçük bir dijital alete bilgisayardan kitap indirip ekrandan okumak, bazılarına çok uzak geliyor. Ama bilgisayarla büyüyen, ekrana bakmaya alışkın genç nesil için hiç de öyle değil."

http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=11713845

Kitabın anlatıldığı bir yazıya kütüphane başlığı atmak biraz garip kaçmış ya neyse. Değişim ve yenilik ürkütmesin kimseyi yeterki değişim gerektiği şekilde olsun kitabın tozunu hiç sevmem ama okumak bir tutkudur benim için kitap ha elektronik olmuş ha kağıt ben bilgiyi önemserim kayıtlı olduğu malzemeyi değil diyen kütüphaneler için bu yakıştırmayı bir kütüphaneci olarak doğru bulmuyorum.
Geleceğin okullarıda çok farklı olacak hastaneleride, evleride, adı üstünde gelecek bu ne getireceğini bilemeyiz ama tüm ümidimiz öğrenmeye olan ihtiyacın devam etmesidir eğer o olmazsa ha elektronik olmuş ha basılı ha sesli ha yazılı o zaman önemli olmaz...gelecek olan şey yalnızca cehalettir o zaman...

Hiç yorum yok: