8 Mayıs 2009 Cuma

"100 günde 100 milyon dolar topladı"

ABD eski başkanı George W. Bush Dallas kentinde kendi adını taşıyacak bir kütüphane ve kültür merkezi kurmak için 100 günde, 100 milyon dolar bağış toplamış.

http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=11587955

Bu haberde iki şey anlıyoruz birincisi Amerikan Başkanları kendi isimlerini taşıyan büyük kütüphaneler kuruyorlar. (Eğer araştırısanız geçmişteki Amerikan Başkanlarının isimlerini taşıyan kütüphaneler olduğunu göreceksiniz.)İkincisi ve bana göre dahada önemlisi başkanların kalıcı olması ve halklarına yararlı olabilmek için kütüphane kurma yöntemini seçiyor olmaları bu da göstermektedir ki kütüphaneleri ülkemizde olduğu gibi lafta değil gerçekten uğruna uğraşacak kadar çok önemsiyorlar.

Darısı bizlerin başına ülkemiz bağışçılarının sadece okul yaptırmayı bırakıp bir kütüphane de yaptırdığı günlere...
Ne zaman bir yerde kütüphane yaptırılmasının öneminden bahsedecek olsam "bu ülkede tonla sorun var kütüphane bir lükstür" yanıtını duyuyorum evet lüks olarak düşündüğünüz sürece gerçekten kütüphane bizden hep çok uzak bir lüks olarak kalacak. Ayrıca madem kütüphane ekonomik sorunu olan yerler için bir lüks neden ekonomik anlamda daha iyi durumda olan insanlarımızın yaşadığı yerlerde kütüphane yok?Demekki herşey para meselesi, sorun meselesi değil birazda zihniyet meselesiymiş.

Hiç yorum yok: