11 Nisan 2009 Cumartesi

Halk kütüphanesi mi yoksa okul kütüphanesi mi?

"Gezici kütüphane hem okutuyor hem eğlendiriyor"
Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Kütüphanesi bünyesinde hizmet veren gezici kütüphane, şehir merkezine uzak olan köy ve mahalle okullarına yeni yılda da hizmet götürüyormuş ve ilgiden gayet memnunmuş.

http://www.tumgazeteler.com/?a=4931480

Buraya kadar herşey gayet güzel halkımızın özellikle bu yüzyılda çok şükür bir gezici kütüphane kavramıyla dahi olsa kütüphane hizmetine kavuşmuş olması ancak günün kötü kişisi olmayı göze alıp şunu söylemek istiyorum.
Ülkemizde nedense halk kütüphanelerinin hedef kitlesinin halkın tamamı olduğu unutulup bu tür gezici kütüphanelere dahi okul kütüphanesi muamelesi yapılmaktadır. Bu olaya gayet romantik yaklaşılmakta "aaa ne güzel bak okul kütüphanesi olmayan yere belediye halk kütüphanesini gönderiyor" denmekte ancak halk kavramı ve buradaki yaşlıların, engellilerin ya da normal ev hanımlarının vb kişilerin kütüphane hizmeti alacağı yer olan bu tarz kütüphaneleri sadece okullara tahsis etmek ne derece doğru oluyor diye sormakta kimsenin aklına gelmemektedir. Ben diyim. Okul kütüphanesi öğrenciye halk kütüphanesi halka hizmet verir ve bir gezici kütüphanenin asli görevi okulun bahçesine park edip ordaki çocukların ödev yapmasını sağlamak değildir. Bu amaçla gerekli kütüphaneyi Milli Eğitim Bakanlığı'nın okulun içinde açması gerekir. Eğer gerçekten çocuklara doğru bir hizmet verilmek isteniyorsa yapılması gereken budur. Böylece gezici kütüphanelerde gerçek kimliğine kavuşabilecektir. Doğru olanda budur. Eğer doğru olan yapılmak isteniyorsa...

Hiç yorum yok: