4 Şubat 2009 Çarşamba

"Kütüphaneler internetle hayata tutundu"mu acaba? Yoksa interneti gelir düzeyi ne olursa olsun herkes kullanabilsin diye mi didinmektedir?

"İnternet kafelerin yaygınlaşmasıyla iyice unutulan Halk Kütüphaneleri, internet erişim merkezleriyle hayat buldu. Öğrenci ve sivil halk, kütüphanelerdeki ücretsiz internet erişim merkezlerine büyük ilgi gösteriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sadece roman, hikâye türü kitapları kiralama ve okuma salonlarının kullanılması haricinde unutulmaya yüz tutmuş kütüphaneleri çağa ayak uydurmak için harekete geçti. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü 2005 yılında il halk kütüphanelerine internet erişim merkezleri açmaya başladı. Öncelikle birkaç büyükşehirdeki kütüphanelere internet erişim merkezi kuruldu. Bu merkezlerin büyük ilgi görmesiyle bugün bütün illerin yanı sıra bazı ilçelerde de internet erişim merkezleri açıldı. 2008 yılı içerisinde 1 milyon 200 bin kişi kütüphanelerin internet salonlarından faydalanma imkanı buldu.

Sakarya İl Halk Kütüphanesi Müdürü Reşat Özçayır, açılan internet erişim merkezleri sayesinde kütüphanelere ilginin yeniden arttığını belirtiyor. Kütüphaneye gelip kitaplardan araştırma yapanların sayısının giderek azaldığını ifade eden Özçayır, ödev ve araştırma için internet kafelerin tercih edildiğini kaydediyor. Ancak herkesin ücretli olan bu salonlardan faydalanmasının mümkün olmaması sebebiyle il halk kütüphanelerinde internet erişim merkezlerinin açılmasının çok isabetli bir karar olduğunun altını çizen Özçayır şöyle konuşuyor: "Bu merkezlerde öğrenci ve halkın sağlıklı ve güvenli bir ortamda bilgisayar ve internet kullanmasını sağlaması kütüpheninin cazibesini artırıyor. 2008'de 12 bin kişi internet erişim merkezinden faydalandı. Kütüphaneye internet için gelen kişiler, kütüphanenin diğer bölümlerini de ziyaret ediyor. Bu şekilde kitap, dergi, gazete okuma imkanı buluyor. Kitap ödünç alıyor. Kütüphane havasını kokluyor. İnternet erişim merkezlerinin açılması her yönüyle kütüphanelere ilgiyi artırıyor."

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=811415&bolgeno=372&title=kutuphaneler-internetle-hayata-tutundu

Yahuuuu bu haberlere başlık atma eğitimini kim veriyor bu gazetecilere? Nasıl bir insan bir konuyu bu kadar ters anlayabilir ve konu hakkında bilgisi olmayan insanlara bu kadar tek yönlü bir fikir verecek başlık atabilir... Valla bravo...
Bilmeyenler için söyliyeyim ben genede o kütüphanenin kullanıcı sayısının bu denli artmasında modern kütüphanecilik anlayışıyla hizmet vermek için çalışan donanımlı kütüphaneciler etkili olmaktadır. İnternet kütüphanenin hizmet sunma yöntemlerinden sadece bir tanesidir... Hayır ben söyliyeyimde elbet interneti kurtarıcımız olarak görmekten mutluluk duyacak bir kitle mevcut olacaktır onlar gene görsünler ama bilgi hizmeti sunmakla yükümlü bir mekana ne kitap deposu muamelesi yapmak ne de internet kafe gibisiniz demek marifet değildir ha onu demişsiniz ha bunu demişsiniz bence her ikiside yanlıştır ve gerçeği yansıtmamaktadır...

Hiç yorum yok: