29 Ocak 2009 Perşembe

"İnternetin kötü yanı"

"Giderek digitalleşen dünyada web sitelerinin arşive önem vermemesi ve sık sık kapatılması, geçmişe ait bilgilerin yok olacağı endişesine yol açıyor.
İletişim çağında artık insanların birbirleri ile bilgi paylaşması hiç olmadığı kadar kolay. Kısa mesajlar, e-postalar eski ve zahmetli iletişim yöntemlerinin yerini aldı. Dijital fotoğraflar, kolaylıkla içeriği değiştirilebilir dijital fotoğraf çerçevelerinde sergileniyor. Kitaplar hala ayakta olsa da, özellikle bilgi kaynakları büyük bir hızla web sitelerine ve elektronik kitaplara dönüşüyor. Bunların hepsi iletişim ve bilgi paylaşımını kolaylaştırsa da, İngiliz araştırmacılar bu bilgi kaynaklarının uzun yıllar saklanamamasının risklerine dikkat çekiyorlar."

http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=10881847

Sabah sabah böyle bir habere rastlamak beni çok mutlu etti. Aslında kaybolan bilgilere sevinmem pek yakışık almaz farkındayım ancak internette herşey var ne gerek kütüphaneye, arşive diyen insanlar sizin kütüphane dediğiniz arşiv dediğiniz ille basılı materyallerle kurulu olmak zorunda değil ancak düzenlemek, gelecek nesillere aktarmak ve insanların bilgiye erişebilmelerini sağlamak zorunludur, ya da zorunlu olmalıdır yoksa bunca teknolojiden sonra tekrar taş devrine dönme riskiyle karşılaşabiliriz :)) Yani arşiv dijitalde olsa basılı materyallerden de oluşsa arşiv arşivmiş ve ne gerek kısmı doğru değilmiş...

Hiç yorum yok: