19 Aralık 2008 Cuma

Kütüphanecisiz kütüphane olurda göl neden yoğurt tutmaz bir türlü anlamam :)

Bunlar çok iyi niyetli ancak kütüphanecisiz(vd) hiçbir yere varmayacak çalışmalar. Bu şuna benziyor bir köye sağlık merkezi açıp içine gerekli tüm ekipman ve ilaçları doldurup doktor atamayı akıl edememeye ve hatta doktorun gerekli olduğunu bile düşünmeyip hasta olan gidip ordan alsın işte ilacını demeye benziyor.
Umuyorumki birileri günün birinde fark edecek tüm bunların kütüphane kurmak için bir işe yaramayacağını. :))Bütün bunların boş çabalar olduğunu, kütüphanecisiz bir kütüphanenin olamayacağını, kütüphanelerin sadece kitapların okunduğu, tozlu, sessiz, romantik kurumlar değil personel, bütçe, bina ve benzeri tür ihtiyaçları olan, reklama, harekete ve yaratıcılığa, işini bilen uzman kütüphanecilere(yani profesyonel çalışanlara) ihtiyaç duyulan normal birer işyeri olduğunu.

Gürün'e 9 tır dolusu kitap
A.A
Sivas'ın Gürün ilçesinde düzenlenen “Kütüphanesiz Okul Kalmasın” Kampanyası kapsamında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve TNT Ekspres işbirliğiyle ilçeye 9 tır kitap gönderildi.
Gürün Kaymakamı Davut Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede başlattıkları “Gürünlü Okur” kampanyasının ardından “Kütüphanesiz Okul Kalmasın” adlı bir kampanya başlattıklarını bildirdi.
Kampanya kapsamında ÇYDD ve TNT Ekspres ile irtibata geçtiklerini belirten Gül, görüşme sonrası Gürün'e 9 tır kitap gönderildiğini söyledi.
Kitapların değerinin yaklaşık 500 bin YTL olduğunu kaydeden Gül, “Gürün'de köy ve merkezdeki bütün okullara kütüphane kurduk. İlçedeki kahvehanelere, kamu kurum ve kuruluşlarına ve başarılı öğrencilere kitap hediye ettik. Ayrıca Malatya'nın Darende ilçesine de kitap gönderdik” dedi.
Yapılan çalışmayla Gürün'ün 100 yıllık kitap ihtiyacının karşılandığını ifade eden Gül, şöyle konuştu:
“Bu kitapların içinde ansiklopedi, üniversiteye hazırlık kitapları, roman ve hikayeler var. Arkadaşlarımız tarafından tasnif yapıldıktan sonra kitapları okulların seviyesine göre dağıtacağız. Kitapların bayramdan önce dağıtımı yapılacaktır. Bu kampanya ile Gürün eğitim seviyesini bir basamak daha yukarıya çıkaracaktır.”
İlçeye gelen 9 tır kitabın dağıtım işleminin hafta sonuna kadar süreceğini belirten Gül, Gürün'ün eğitim çıtasını yükseltecek projeye destek olan ÇYDD ile TNT Ekspres'e teşekkür etti.

Hiç yorum yok: