19 Aralık 2008 Cuma

Dubai Prensi ve Konya Yazma Eserler Kütüphanesi

Doğrudur :) Başka türlü o aletler alınmazdı o kütüphaneye, gereksiz masraf görülürdü...
Ne acı bir tarihsel değerlerimize, kütüphanemize sahip çıkış şekli bu böyle...İnsan sevinse mi, üzülse mi bilemiyor?

Dubai Prensi El Maktum Konya'da
A.A
Dubai Kültür Meclisi Başkanı Prens Şeyh Macid Bin Muhammed Bin Raşid El Maktum, Dubai Cuma El Macid Kültür Merkezi Müdürlüğünün, el yazma ve matbu eserlerin onarımı için Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesine hibe ettiği cihaz ve malzemelerin bulunduğu ünitenin açılışını yaptı.
El Maktum, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai Emirliği Dubai Cuma El Macid Kültür Merkezi Müdürlüğü ile Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürlüğü arasında, el yazması eserlerin dijital kopyalarının karşılıklı olarak değişimi, restorasyon ve tarafların bünyesinde çalıştırdıkları personelin eğitimi gibi konularda iş birliğinin sağlanması amacıyla 10 Ağustos 2007 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde yapılan ünitenin açılışı için Konya'ya geldi.
Prens El Maktum, cihaz ve malzemelerin bulunduğu kütüphane bünyesindeki ünitenin açılış kurdelesini Dubai Ekonomik İşler Komisyonu Başkanı Cuma El Macid ve Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ile kesti.
Açılışın ardından, üniteyi gezen El Maktum'a, cihazlar ve eserlerin restorasyonu hakkında ayrıntılı bilgi verildi.
Açılışta, Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin, El Maktum'a Mevlana'nın Ah Min El Aşk (Her şey aşktan) sözünün yazılı olduğu ebru üzerine hat işlemeli tablo hediye etti.
Daha sonra kütüphanede yazma eserlerin bulunduğu özel korumalı odaya geçen El Maktum, burada Şahin'den eserler hakkında bilgi aldı.
El Maktum ve beraberindeki 24 kişilik heyet, akşam Mevlana'nın 735. Vuslat Yıl Dönümü Etkinlikleri kapsamında düzenlenecek Şeb-i Arus programına katılacak.

Hiç yorum yok: