26 Kasım 2008 Çarşamba

Milli gururumuz Eşekli Kütüphaneci...

Eşekli kütüphaneci adını duymayan yok gibidir. Onun başardıkları bir masal, bir efsane olmaya adaydır bu kütüphaneleri unutulmuş ve dahada önemlisi değeri asla anlaşılamamış ülkemizde. Biz kütüphanecilere eldeki imkanlar ne olursa olsun yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanın her zaman yapılabilecek bir şey vardır duygusunu yaşatmıştır Eşekli kütüphanecinin Ürgüp'te yazdığı destan ve işte şimdi film oluyor. Aldığı ödüller,katıldığı tv ve radyo programlarından ve adına yazılan kitaplardan sonra şimdide bir filmle taçlandırılıyor eşekli kütüphaneci ve kütüphanesi...

'Eşekli kütüphane' Japonya'da birinciliğe oynuyor

Çekimleri Ürgüp'te gerçekleştirilen filmin yarışma finali 28 Ekim'de.
1960'lı yıllarda köylere eşek sırtında kitap taşıyan kütüphanecilerin hikâyesinin anlatıldığı kısa film, Japonya'da finale kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (EĞİTEK) tarafından çekilen kısa film, 'sosyal yardımlaşma' kategorisinde yarışacak.
TRT yapımı, 'Elmakurdu' isimli eser de 'okulöncesi' alanda aynı başarıyı gösterdi. Japonya Televizyon Kurumu'nun düzenlediği yarışmanın finali 28 Ekim'de.

EĞİTEK, 59 ülkeden toplam 239 eserin katıldığı yarışmaya bir kütüphane öyküsüyle katıldı. 1960'lı yıllarda Ürgüp'ün köylerinde kitap okunmasını sağlamak için eşeklerle verilen kütüphanecilik hizmeti 'A Cappadocian Tale, Walking Library' (Bir Kapadokya Hikâyesi, Yürüyen Kütüphane) isimli kısa filmle anlatıldı. Tiyatro sanatçısı Özlem Meltem Akınözü'nün anlatıcıyı oynadığı 15 dakikalık filmde, yöre insanı ve ilköğretim öğrencileri rol aldı. Çekimler, Ürgüp ve Ürgüp'e bağlı Yeşilöz ve Karain köylerinde gerçekleştirildi. Kısa film, Türkçe çekildi ve İngilizce altyazılı olarak gösterime sunuldu. Eser, tümüyle EĞİTEK imkânları ile çekildi. 'Bir Kapadokya Hikayesi'nin koordinatörlüğünü Oğuz Erbil, senaristliğini ve proje tasarımcılığını Mürüvvet Kurt, yönetmenliğini ise Hülya Öztekin yaptı. Türkiye'nin temsil edildiği iki çalışmadan biri olan filmde, bölgenin doğal güzellikleri de gözler önüne serildi.

Hiç yorum yok: