20 Kasım 2008 Perşembe

Gümbür gümbür gelen "Europeana"

Bakmayın siz haberin başlığında kullanılan kelimelere. Proje gerçekten muhteşem. İnsan ister istemez tüm bunları görüp hala ülkemizde internetteki bilgi çöplüğünü muhteşem birşey sanıp internet var ne gerek artık kütüphane'ye(bilgi merkezi'ne) yatırım yapılmasına diyen ülkem(halkım) zihniyetine üzülmeden edemiyor.

"Europeana" açıldı ve kapatıldı
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Amerikan internet devi Google dijital kitap projesine rakip olarak bu sabah başlattığı online kütüphane "Europeana" gördüğü aşırı ilgi üzerine kilitlenince geçici olarak kapatıldı.
Avrupa Komisyonu'nun yeni teknolojilerden sorumlu üyesi Viviane Reding, "www.europeana.eu" sitesinin öğleye doğru saatte 10 milyon klik aldığını belirtti.

Komisyon sözcüsü Martin Selmayr, siteyi kapasitesini artırmak için 11:30'a doğru geçici kapatmak zorunda kaldıklarını belirterek, 3 olan sunucu sayısına 3 sunucu daha eklenmesiyle sitenin açılabileceğini kaydetti.

AB Komisyonu'nun deneme amaçlı bu sabah başlattığı prototip dijital kütüphanede, aralarında Dante'nin "La Divine Comedie" (İlahi Komedya) gibi edebiyat eserlerinin, Vermeer'in "İncili genç kız" gibi reprodüksiyon tabloların, İngiliz "Magna Carta" gibi tarihi belgelerin veya Beethoven ya da Mozart'ın el yazmaları veya Berlin Duvarı'nın yıkılması gibi tarihi görüntülerin yer aldığı sitede 2 milyondan fazla eser bulunuyor.

Avrupa kültürünün tamamını yansıtmayı amaçlayan ve şu anki içeriğinin yarısı Fransa tarafından sağlanan Europeana, 2010'da en az 10 milyon eseri hedefliyor.

Europeana'nın rakibi Amerikan internet devi Google'ın 2004 sonunda kurmaya başladığı dev dijital kitap projesinde 7 milyon eser bulunuyor.

Europana'nın vaadettikleri

B Komisyonunun Enformasyon ve Medyadan sorumlu yetkilisi Viviane Reading, yeni sitenin kullanıcılara, Londra'ya gitmeden İngiltere Ulusal Kütüphanesi'nde dolaşma veya Paris'e gitmeden Louvre müzesinde Mona Lisa tablosunu izleme gibi olanaklar sunacağını söyledi.

Europeana Projesine Fransa öncülük ediyor. Fransa, Google'ın milyonlarca kitabı sanal ortama aktarma çabasından ve böylece Amerika Birleşik Devletleri'nin dünya kültürüne egemen olması olasılığından kaygı duyuyor.

Europeana dijital kütüphanesinde ilk elde yer alacak malzemelerin yaklaşık yarısı Fransa kaynaklı.

Ancak, Almanya ve Polonya gibi ülkelerin de, kendi kültürel varlıklarını sanal ortama taşıma konusunda daha fazla çaba ve para harcaması umularak, 2010 yılına kadar, bu kütüphanede 10 milyon kalem malzeme toplanması amaçlanıyor.

Halen Avrupa'daki ulusal kütüphanelerde bulunan kitapların yalnızca yüzde 1'i dijital ortama taşınmış durumda. Bunun nedenlerinden biri de, telif hakları.

Google memnun

Google, Europeana'nın devreye girmesini memnunlukla karşıladı ve Gütenberg'in matbaayı keşfinden bu yana bilginin toıplanması bakımından en büyük teknolojik adım olacak bu gelişme bağlamında, işbirliği yapmayı umduklarını kaydetti.

Hiç yorum yok: