25 Aralık 2007 Salı

İlköğretim Öğrencilerine Kitap Önerileri

Bu liste öğrencilerimin en sevdiği kitaplardan oluşturulmuştur. Rahatlıkla söyleyebilirim ki kitap oku(ya)mayacak öğrenci yoktur sadece sevebileceği türden kitaplarla henüz tanışmamış öğrenciler vardır ve bizlerin en temel görevi onların kendi okuma zevklerini önce keşfetmelerini sonrasında da geliştirmelerini sağlamaktır.

2. Sınıflar düzeyinde:

Pittar, Gill (2005). Milly ve Molly' nin pazartesi günü. İzmir : Tudem yayınları

Not: Milly ve Molly dizisinin tamamı bu düzey öğrenciler tarafından çok sevilerek okunmaktadır. Ancak birincilik en azından bizim öğrencilerimizde bu kitaptadır.

3. Sınıflar düzeyinde :

Yazgan, Bestami (2004). Masal denizi. İstanbul : Erdem Yayınları

4. Sınıflar düzeyinde:

Sommer-Bodenburg, Angela (2000). Küçük vampir yolculuğa çıkıyor. İstanbul : Say Yayınları

5. Sınıflar düzeyinde :

Nöstlinger, Christine (2004). Hadi ama baba. İstanbul : Günışığı Kitaplığı

6. Sınıflar düzeyinde :

Freund, Peter (2005). Laura Aventerra' nın sırrı. İstanbul : İthaki Yayınları

7. Sınıflar düzeyinde :

Kimpton, Diana (2005). Çıldırtan şifreler. İstanbul : İthaki Yayınları

8. Sınıflar düzeyinde :

Güntekin, Reşat Nuri (2000). Çalıkuşu. İstanbul : İnkılap Kitabevi

3 yorum:

Deniz dedi ki...

Yeliz Abla Laura'yla Çıldırtan Şifreler'i ben de okumuştum.Gerçekten çok güzel kitaplar...

Adsız dedi ki...

"Kimpton, Diana (2005). Çıldırtan Şifreler. İstanbul : İthaki Yayınları"
bu öneriyi değerlendir-mek istiyorum. öğrencile-rime tavsiye edeceğim. bu aralar bu türden kitap-lar için çok iyi bir zaman. herkes gizemlerin, şifrelerin peşinde.
bu çok güzel bir çaba, kutlarım; güzel, seçkin ve ironik.
fakat "sanat eserlerinin isimlerini oluşturan söz öbeklerindeki her sözcük büyük harfle başlar." ilkesi gereği "Çıldırtan şifreler"deki yazım hatası çok göze batıyor.

Yeliz ULUCAY dedi ki...

Merhaba öncelikle iyi niyetli cümleleriniz için çok teşekkür ederim. Hemen bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek isterim. Çıldırtan Şifreler adlı kitabın bibliyografik künyesinde yazım hatası yapmadım. O bir bibliyografik künye ve bibliyografik künyeleri hazırlarken Anglo Amerikan Kataloglama Sistemlerinde öğrendiğim kuralları uyguladım yani orada yazdığım şekil doğrudur kütüphanecilik kuralları gereği yazılmıştır. Bir künye hazırlarken eserin adında geçen özel isimler haricinde sadece ilk kelime büyük harfle başlatılır diğer tüm kelimeler küçük harfle yazılmak zorundadır. Bu bir kütüphanecilik kuralıdır. Yazım hatası yapabilirim yapmamak için elimden geleni gayreti gösteriyorum ancak hepimiz insanız bazen o kadar komik şeyler gözümüzden kaçıyorki ancak kitapları yazdığım formatlar uluslarası bir standarttır. Bilgilerinize. Nazik yorumunuz için tekrar teşekkürler.